![]() |
JSON bevezető |
A JSON (JavaScript Object Notation, JavaScript objektumjelölés) emberek számára is olvasható–írható, programozottan pedig könnyen feldolgozható és előállítható, pehelysúlyú adatcsere-formátum. A JSON a JavaScript programozási nyelv (ECMA-262 szabvány harmadik kiadás, 1999. december) egy részén alapul. A JSON noha programozási nyelvtől független szöveg-formátum, a C családú nyelvekben – C, C++, C#, Java, JavaScript, Perl, Python stb. – jártas programozó számára ismert konvenciókhoz igazodik. Ezek a tulajdonságok teszik a JSON-t ideális nyelvvé adatcseréhez.
A JSON-nak két típusú felépítése lehetséges:
Ezek olyan univerzális adatszerkezetek, amiket gyakorlatilag minden programozási nyelv támogat ilyen vagy olyan formában. Ésszerűnek tűnik tehát, hogy az az adatformátum, amelyet programozási nyelvek kommunikációjához kívánunk használni, szintén ezekre a szerkezetekre épüljön.
JSON-ban ezek a szerkezetek az alábbi formákban nyilvánulnak meg:
Az objektum név–érték párok rendezetlen halmaza. Egy objektum { (nyitó kapcsos zárójel)-lel kezdődik és } (záró kapcsos zárójel)-lel zárul. Minden nevet : (kettőspont) követ. A név–érték párok , (vessző)-vel tagoltak.
A tömb értékek rendezett halmaza. A tömb [ (nyitó szögletes zárójel)-lel kezdődik és ] (záró szögletes zárójel)-lel zárul. Az értékeket , (vessző)-vel választjuk el egymástól.
Érték lehet idézőjelek közé írt karakterlánc, szám, logikai igaz, logikai hamis, null, objektum vagy tömb. A struktúrák egymásba ágyazhatók.
A karakterlánc nulla vagy több, idézőjelek közé zárt Unicode karakter, szükség szerint visszaper-jellel kivédve. A karakter egy hosszúságú karakterláncnak felel meg. A karakterlánc nagyban hasonlít a C vagy Java karakterláncaihoz.
A szám a C és Java számaihoz hasonló. A különbség az, hogy oktális és hexadecimális formátum itt nem használható.
White space karakter bármely két JSON elem között megadható. Kivétel néhány kódolási részlet, amely egészében a nyelvet írja le.